Start
1.jpg
1.jpg
4.JPG
4.JPG
7.jpg
7.jpg
×

Błąd

Cannot add or update a child row: a foreign key constraint fails (`host668987_nowa`.`#__sigplus_data`, CONSTRAINT `#__FK_sigplus_data_property` FOREIGN KEY (`propertyid`) REFERENCES `#__sigplus_property` (`propertyid`) ON DELETE CASCADE)

Tydzień czytelnictwa [FOTO]

Czytanie rozwija rozum młodzieży,
odmładza charakter starca,
uszlachetnia w chwilach pomyślności,
daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.
Marcus Tullius Cicero

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Akcja ta ma na celu rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, zwrócenie uwagi na ogromna rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Również nasza szkoła włączyła się w obchody tego święta. Pod hasłem Biblioteka sercem szkoły Samorząd Uczniowski zorganizował szereg działań promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. 23 października gimnazjaliści odkrywali znaczenie książek i bibliotek w dziejach kultury światowej. Wyruszyli w multimedialną podróż w przeszłość, by poznać rolę i wkład średniowiecznych skryptorów klasztornych w rozwój czytelnictwa na przestrzeni dziejów. Zwieńczeniem lekcji bibliotecznej były warsztaty kaligrafii.

We wtorek 24 października Samorząd Uczniowski zaprosił dzieci z sulikowskiego przedszkola do niezwykłej krainy baśni i bajek. W trakcie zajęć maluchy poznawały i przeżywały sytuacje znane im z książek. Wykazały się przy tym doskonałą znajomością realiów baśniowego świata. Chętnie podejmowały rozmowy, odgadywały zagadki dotyczące bajkowych postaci i zdarzeń. Największą niespodzianką była dla dzieci wizyta Dobrej Wróżki, która przygotowała dla nich ciekawe zadania, m.in. odgadywanie tytułów baśni 

na podstawie ilustracji. Następnie przeczytała im interesującą opowieść o wesołej Ludwiczce, która, szukając piernikowego króla, zaprzyjaźniła się z różnymi zwierzętami. W ten sposób  dzieci odkrywały rolę przyjaźni w życiu każdego człowieka. Na koniec maluchy wzięły udział w warsztatach plastycznych, pod okiem nauczycieli wykonały piernikowego króla.  Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem i wspólnymi zdjęciami.

Dnia 25 października z kolei w Gminnej Bibliotece w Sulikowie odbyły się zajęcia dla uczniów klas czwartych i piątych. Pani Anna Matusewicz przypomniała dzieciom podstawowe funkcje biblioteki, która gromadzi, opracowuje, udostępnia zbiory, ale również uczestniczy w wielu projektach edukacyjnych. Głównym tematem zajęć była sztuka Kamishibai. Technika ta polega na czytaniu i opowiadaniu rożnych historii z wykorzystaniem kartonowych plansz obrazkowych opatrzonych tekstem znajdującym się w drewnianej skrzyni. Wykorzystując zasadę teatru obrazkowego, dzieci mogły same wymyślać
i ilustrować własne opowiadania. Kamishibai to świetna forma zabawy zabierająca uczestników w podróż do magicznej krainy teatru i literatury.

Od lat poszukiwane są  metody na to, aby przekonać młodych ludzi, że czytanie książek jest świetnym sposobem spędzania wolnego czasu i doskonałą alternatywą dla ich typowych zajęć. Czytanie bowiem rozwija wyobraźnię i wrażliwość człowieka, pozwala budować warsztat językowy, a więc może ułatwiać komunikację z innymi ludźmi. Dlatego też podczas lekcji wychowawczych uczniowie dyskutowali na temat własnych upodobań czytelniczych. Wykonali także gazetki ścienne zachęcające do sięgania po literaturę.